whatsapp
 

 

ZenActueel:
Iedere dag inspiratie voor een zenvol leven




Zen.nl, Zen, meditatie, leren mediteren, bubbels, Rients Ristskes, introductiecursus, denkmodel, Leer denken wat je wilt denken, concentratie, nachtrust, emoties, herinneringen, bonsai, geduld, bloeien
Appelbonsai door auteur / oktober 2025


Fijne bubbels



Door Rients Ranzen / Zen.nl Nederland / 6 november 2025

Les vijf van de introductiecursus gaat over bubbels. Bubbels zijn onverwerkte ervaringen die we opslaan in ons geheugen. Ze vormen het centrale thema van het denkmodel uit Leer denken wat je wilt denken, het basisboek van de introductiecursus zenmeditatie.

Het onderwerp ‘bubbels’ spreekt bij iedereen tot de verbeelding omdat het zo herkenbaar is. Bubbels komen op in je denken, vaak juist wanneer je dat níet wilt. Ze bemoeilijken je concentratie en verhinderen een goede nachtrust. Je wilt iets, maar plotseling duiken allerlei associaties, herinneringen en emoties op. Dat zijn bubbels.

Het misverstand dat vaak ontstaat, is dat bubbels per definitie ‘vervelend’ zijn. Maar dat is niet juist.

We hebben geen last van bubbels alleen maar van het téveel aan bubbels.

Want bubbels zijn lang niet altijd negatief: ook positieve onverwerkte ervaringen zijn bubbels en die vormen de lol van het leven.

Om het soms ontstane scheve beeld wat recht te trekken, hierbij een voorbeeld van een van mijn positieve bubbels.

In 1982 ging ik voor zes weken verblijf in een zenklooster voor het eerst naar Japan. Van vrienden kreeg ik een boek over bonsai cadeau. Ze dachten dat ik dat wel leuk zou vinden en ze hadden gelijk. Ik was meteen verliefd op de bonsai die ik in dit boek zag staan. Eén afbeelding in het bijzonder liet me niet meer los: een bizarre bonsai van een gekromde appelboom, waaraan twee appels hingen.


Zen.nl, Zen, meditatie, leren mediteren, bubbels, Rients Ristskes, introductiecursus, denkmodel, Leer denken wat je wilt denken, concentratie, nachtrust, emoties, herinneringen, bonsai, geduld, bloeien
Uit: Het praktische bonsaiboek (1982) door Han Donkel


Dat beeld heeft zich in mijn geheugen geprent als een bubbeltje. Die bonsai bleef, onbewust, altijd een beetje in me leven. En nu, ruim veertig jaar later, denk ik wel eens aan het met pensioen gaan en besteed alvast iets meer tijd aan mijn hobby’s. Zo ook mijn bonsai hobby.

Toen ik dit voorjaar in het tuincentrum een overgebleven uitgebloeid biologisch appelboompje voor de helft van de prijs zag, plopte mijn appel-bonsai-bubbel op en besloot dat ik mijn oude bubbeltje vorm zou geven door zelf een bizar gekromde appelboom te creëren. Met de ervaring die ik in de tussentijd heb opgedaan met andere bonsai, bleek ik in staat mijn jonge aanwinst succesvol in de cascadestijl (watervalstijl) te buigen, zonder de stam te beschadigen. Dat buigen is een echte geduldskwestie, maar het lukte. En zie hier het resultaat: een eigenaardige, maar voor mij geslaagde appelbonsai. Je mag zelf oordelen of deze mooier of minder mooi is dan die uit het boek van 1982, maar voor mij voelt het heerlijk om een oude, positieve bubbel creatief vorm te hebben kunnen gegeven. Ik ga deze boom natuurlijk heel goed verzorgen en denk dat er dan volgend jaar meer appels aan zullen hangen.

Bubbels zijn dus al onze onverwerkte ervaringen, wensen en verlangens. Bij dit alles geldt: alleen het te veel aan bubbels is het probleem. Te veel positieve bubbels is voor sommigen zelfs eerder een probleem dan te veel negatieve. Immers wie alles wil, komt nergens toe. De dagelijkse meditatie helpt ons om dat teveel aan bubbels - positief én/of negatief - te verwerken zodat we aandacht kunnen hebben voor wat nu het belangrijkste is.

Bubbeltjes mogen er zijn, ze horen bij het leven en sommige gaan na veertig jaar incubatietijd bloeien en vruchten voortbrengen.