whatsapp
 

 

ZenActueel:
Iedere dag inspiratie voor een zenvol leven




Zen.nl, Zen, meditatie, leren mediteren, Rients Ranzen Ritskes, zenmeester, gezondheid, energie, geluk, bomen planten, toeval, aandacht, goede voornemens, verbeteren, verzorgen, wereld, dichtbij, liefde


Misschien wel het mooiste jaar ooit



Door Rients Ranzen Ritskes / Zen.nl Nederland / 30 december 2025

2025 was misschien wel mijn mooiste jaar ooit. Niet omdat er zo veel bijzonders gebeurde. Integendeel, veel voelde ‘gewoon’ heel goed. Hoe kwam dit? Misschien toch door mijn goede voornemen?

Natuurlijk, de toestand in de wereld is in veel opzichten heel zorgelijk. We hopen, met een zeer dankbaar gevoel, hier en daar een kleine bijdrage te hebben kunnen leveren aan een betere wereld. Met Zen.nl springt daar de zeer geslaagde online-cursus voor Long Covid-patiënten uit. Veel deelnemers gaven na de cursus aan een significante toename in gezondheid en energie te ervaren. Daar doe je het voor. En het feit dat langzaam maar zeker steeds meer mensen de weg van Zen.nl en daarmee zenmeditatie ontdekken om meer rust te ervaren en in balans te komen, stemt natuurlijk gelukkig. Samen met vele anderen staken we via de Stichting Meerbomenplanten.nl en de Stichting Vrienden van Zen.nl onze handen uit de mouw en droegen zo goed we kunnen ons steentje bij aan een mooiere wereld. Ook maakten we, na een inzamelingsactie onze zusterorganisatie in Oekraïne blij met een donatie van ruim drieduizend euro, waarmee ze enkele slachtoffers van de oorlog kunnen helpen. Toch lag de kern van dit goede jaar voor mij nog dichterbij.

De gezondheid voelde goed. De situatie thuis voelde goed. Het dagelijks leven klopte. Niet spectaculair, ‘gewoon goed’. Dat ‘gewoon goed’ zet ik tussen aanhalingstekens, want we weten dat het niet zo gewoon is dat alles goed gaat. Maar ik wil het ook niet aan toeval toeschrijven. In mijn recente essay Bestaat toeval? beschrijf ik immers hoe we geneigd zijn betekenisvolle veranderingen, positief én negatief, te vaak als toevallig te bestempelen en daarmee de rol van aandacht onderschatten. Wat dichtbij zorg en aandacht krijgt, blijkt vaak een grotere werking te hebben dan grote plannen en intenties op afstand. Die gedachte kwam afgelopen zomer al aan de orde in de sesshin met als thema: begin bij de eerste cirkel. Als de eerste cirkel niet op orde is, kan de tweede dat ook niet zijn. Maar wanneer de eerste cirkel goed verzorgd wordt, volgt de rest vaak vanzelf. Lees hier het verslag van de inleidingen tijdens deze sesshin.

Geen lijstje

Mijn goede voornemens hadden jarenlang een voorspelbaar karakter. Nog gezonder koken, nog meer sporten, nog een kilo afvallen, nog wat meer cursisten, enzovoort. Zaken waar meestal wel iets van terechtkomt, maar die ook weer snel oplossen in het dagelijkse leven. Voor 2025 wilde ik het anders doen. Niet verbeteren, maar verzorgen. Niet groter, maar dichterbij. Dus stelde ik mezelf één vraag: wat in mijn eerste cirkel vraagt om meer aandacht? Het huis is op orde. De tuin is goed genoeg onderhouden, perfectionisme is geen zen-kwaliteit. En toen kwam ineens Bibi voorbij.

Bibi

Bibi is onze langharige cairnterriër. Naast zaken als dagelijks koken is één van mijn taken in de huishouding om haar te kammen en te borstelen. Koken doe ik graag, daar kan ik al mijn aandacht en creativiteit in kwijt. In de tuin werken vind ik heerlijk en ontspannend, maar dat kammen, eerlijk is eerlijk, kwam er niet zo vaak van. Eens in de zes weken ongeveer en dan zat haar vacht vol klitten. Het werd vaak een worstelpartij. Niet leuk voor haar, niet leuk voor mij. Wel altijd blij als het voorbij was. Mijn voornemen voor 2025 werd daarom opvallend eenvoudig: Bibi elke dag kammen.

De werking van nabijheid

De eerste weken van het nieuwe jaar hield ik het bijna dagelijks vol. Later werd het gemiddeld drie keer per week, maar nog steeds veel en veel vaker dan het jaar daarvoor. En er gebeurde iets bijzonders. Bibi werd op haar twaalfde vrolijker, soepeler en begon zelfs beter te luisteren. Op de hondentraining, waar Merel al jaren wekelijks met haar naartoe gaat, vroegen de trainers zich hardop af wat er met Bibi aan de hand was. Ze had zichtbaar meer plezier, luisterde voor een cairnterriër opvallend goed en sprong weer over hindernissen waar ze eerder omheen liep. Ook de oppas viel het op: “Wat loopt Bibi weer fier en kwiek.” Misschien was dat moment, toen Bibi zo straalde op de training, wel het hoogtepunt van het jaar. Zeker voor Merel.

De eerste cirkel werkt

Mijn conclusie na dit jaar is eenvoudig. Wie de wereld wil verbeteren, doet er goed aan de eerste cirkel niet te vergeten. Wie probeert bij te dragen aan de tweede of derde cirkel zonder de eerste serieus genoeg te nemen, komt zichzelf tegen. En vice versa: wie dichtbij voldoende aandacht geeft, merkt dat de wereld mee lijkt te bewegen. Door aandacht te geven aan wat het meest nabij is, werd mijn eigen wereld dit jaar energieker en lichter tegelijk. Wat ik nu als een goed jaar ervaar, is wellicht het gevolg van iets heel kleins dat met veel liefde is gedaan.

Mijn voornemen voor 2026 is daarom bescheiden: vier tot vijf keer per week Bibi kammen. Niet als prestatie, maar als oefening.

De allerbeste wensen voor 2026.
Moge het voor allen een jaar worden met veel nabije liefde en aandacht.

Zen.nl, Zen, meditatie, leren mediteren, Rients Ranzen Ritskes, zenmeester, gezondheid, energie, geluk, bomen planten, toeval, aandacht, goede voornemens, verbeteren, verzorgen, wereld, dichtbij, liefde


Zen.nl, Zen, meditatie, leren mediteren, Rients Ranzen Ritskes, zenmeester, gezondheid, energie, geluk, bomen planten, toeval, aandacht, goede voornemens, verbeteren, verzorgen, wereld, dichtbij, liefde


Zen.nl, Zen, meditatie, leren mediteren, Rients Ranzen Ritskes, zenmeester, gezondheid, energie, geluk, bomen planten, toeval, aandacht, goede voornemens, verbeteren, verzorgen, wereld, dichtbij, liefde

Op de foto Tommy Wieringa, Dirk Polder en anderen tijdens de Meer-bomen-planten-dag nabij Enschede, najaar 2025.